Jak je to s ryzostmi, barvou zlata a rhodiem?

Jak je to s ryzostmi a barvou zlata?

V přírodě se v ryzí podobě vyskytuje pouze žluté zlato...

Pro výrobu šperků se nejčastěji používají 14ti a 18ti karátové slitiny.14ti  karátová slitina obsahuje 58,5 %  ryzího zlata (značí se 585/1000) a 18ti karátová 75 % ryzího zlata (značí se 750/1000). Ryzostní číslo je vyraženo na každém šperku, nejedná se však o státní punc, což je častý omyl, ale pouze o ryzostní číslo. K dosažení požadovaného odstínu slitiny zlata se používají další kovy, jako např. měď, stříbro, zinek, nikl nebo palladium. Pro bílé zlato se nejvíce používají slitiny s obsahem stříbra, zinku a niklu nebo stříbra a palladia, které se vyznačují nejvyšší možnou bělostí a tvrdostí. Všechny tyto slitiny jsou registrovány puncovním úřadem České republiky.

 Co je rhodium a k čemu se používá?

Rhodium je drahý kov absolutně bílé barvy. Jelikož slitina bílého zlata není tak bílá, jak ho známe z klenotnických výloh, v posledních letech se používá galvanického pokovení zmíněným rhodiem. Provádíme maximální možnou tloušťku této vrstvy, aby vydržela, co nejdéle. Není to však na věky a šperky, zvláště prsteny, častým nošením mohou ztratit bílý lesk. Toto ale není katastrofa, Vaše oblíbené klenoty Vám rádi znovu pokovíme a Vy tak získáte skoro nový šperk.

Tento kov se rovněž používá k pokovení stříbra, protože stříbro časem oxiduje. Je to výborné řešení, jak zachovat své stříbrné poklady stále krásné i bez obtěžujícího černání.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení