Jak je to s ryzostmi, barvou zlata a rhodiem?

Jak je to s ryzostmi a barvou zlata?

V přírodě se v ryzí podobě vyskytuje pouze žluté zlato...

Pro výrobu šperků se nejčastěji používají 14ti a 18ti karátové slitiny.14ti  karátová slitina obsahuje 58,5 %  ryzího zlata (značí se 585/1000) a 18ti karátová 75 % ryzího zlata (značí se 750/1000). Ryzostní číslo je vyraženo na každém šperku, nejedná se však o státní punc, což je častý omyl, ale pouze o ryzostní číslo. K dosažení požadovaného odstínu slitiny zlata se používají další kovy, jako např. měď, stříbro, zinek, nikl nebo palladium. Pro bílé zlato se nejvíce používají slitiny s obsahem stříbra, zinku a niklu nebo stříbra a palladia, které se vyznačují nejvyšší možnou bělostí a tvrdostí. Všechny tyto slitiny jsou registrovány puncovním úřadem České republiky.

 Co je rhodium a k čemu se používá?

Rhodium je drahý kov absolutně bílé barvy. Jelikož slitina bílého zlata není tak bílá, jak ho známe z klenotnických výloh, v posledních letech se používá galvanického pokovení zmíněným rhodiem. Provádíme maximální možnou tloušťku této vrstvy, aby vydržela, co nejdéle. Není to však na věky a šperky, zvláště prsteny, častým nošením mohou ztratit bílý lesk. Toto ale není katastrofa, Vaše oblíbené klenoty Vám rádi znovu pokovíme a Vy tak získáte skoro nový šperk.

Tento kov se rovněž používá k pokovení stříbra, protože stříbro časem oxiduje. Je to výborné řešení, jak zachovat své stříbrné poklady stále krásné i bez obtěžujícího černání.