Naše poradna

Mohu při nákupu na vašem na e-shopu zboží vrátit, pokud se mi nebude líbit?

Ano. Zboží zakoupené prostřednictvím Internetu můžete vrátit do 14 dnů bez udání důvodu podle zákona č. 89/2012 Sb.občanský zákoník. 

Podle tohoto zákona je možné odstoupit od kupní smlouvy, pokud jste zboží zakoupil/a prostřednictvím jednoho z prostředků pro komunikaci na dálku (tzn. internet, mail, telefon), případně mimo obvyklé prostory k podnikání. Tuto lhůtu máme uvedenou také ve svých obchodních podmínkách, které jsou pro náš e-shop platné a jsou ke stažení zde: Obchodní podmínky

Společně s vráceným zbožím nám prosím zašlete list, na kterém uvedete datum, jméno a příjmení, číslo faktury (objednávky), text „Odstupuji od kupní smlouvy“ a především číslo Vašeho účtu, na který budete chtít vrácené peníze zaslat.

Jaká je záruka na zakoupené zboží?

Záruka na zboží je platná 24 měsíců od data zakoupení a vztahuje se na výrobní vady šperků. Naopak se nevztahuje na vady vzniklé běžným opotřebením a dále na vady, které vznikly vlastním zaviněním či nevhodným zacházením. Při nošení šperků je potřeba dbát na správné zacházení. Zlato i stříbro jsou měkké kovy, proto je potřeba je sundávat při činnostech, u nichž hrozí jejich mechanické poškození (např. sport, práce na zahradě, manipulace s čistícími prostředky, atd.).

Jak postupovat, pokud chci uplatnit reklamaci na vadné zboží?

Zboží může kupující uplatnit osobně v sídle prodávajícího na adrese Lillian Vassago s.r.o. (Zlatnictví Lillian Vassago), Prešovská 337/6, Plzeň, Vnitřní Město, 301 00, tel: +420 725 501 033, nebo reklamované zboží zaslat přepravní službou na tuto adresu.

Nezapomeňte prosím šperk důkladně zabalit, aby se předešlo dalšímu poškození při přepravě a zásilku řádně pojistit (v případě ztráty při přepravě pak máte nárok vymáhat po přepravci způsobenou škodu).

Lhůta na vyřízení reklamace je 30 dní. Doba vyřízení může být samozřejmě i kratší. V případě, že reklamace uznána nebude, budeme Vás kontaktovat o možnostech šperk opravit v rámci placené opravy. Stejně tak Vás budeme kontaktovat v případě, že reklamaci nebudeme moci vyřešit Vámi požadovaným způsobem (např. oprava nebude vzhledem k povaze závady možná).

Dostanu k zakoupenému šperku nějaký doklad o pravosti?

Ano. Kromě faktury, ve které jsou uvedeny veškeré potřebné informace o zakoupení šperku, obdržíte k nákupu také certifikát Lillian Vassago Jewellery.

V něm jsou uvedeny údaje o šperku (kód výrobku, datum prodeje, ryzost, váha, v případě drahých kamenů také karáty, barva a kvalita kamene). Šperky mohou být skvělým dárkem pro Vaše blízké. Obdarovaný tak obdrží ke šperku doklad o jeho pravosti, aniž by musel vidět fakturu. V případě reklamace pak tento certifikát může použít i jako doklad o zakoupení.

Jak zjistím velikost prstenu?

Velikosti prstenu se pohybují od hodnot 41 – 76 (což jsou údaje o obvodu prstu v mm). Nejjistější způsob zjištění velikosti je samozřejmě změření zlatníkem/ personálem zlatnictví pomocí klenotnických kroužků. S velikostí prstenu Vám rádi osobně poradíme v našich kamenných obchodech na adrese:

Prešovská 337/6, 301 00 Plzeň nebo OC Atrium Flora, Vinohradská 2828/151, 130 00 Praha

V případě, že si prsten chcete změřit sami, můžete k tomu použít užší pásku papíru. Pásku obtočíte okolo prstu a tam, kde dojde k protnutí, uděláte rysku. Poté pásku přiložíte na pravítko a podle naměřených mm zjistíte velikost prstenu.

Pokud potřebujete zjistit velikost podle již existujícího prstenu, změřte si jeho vnitřní průměr. Pomocí něj vypočtěte obvod = průměr * Pí (3,14). Výsledek v mm je velikostí prstenu.

Pamatuje prosím na to, že prsty mohou během dne a při namáhavějších činnostech natékat. Dále se ujistěte, že Vámi naměřená velikost bez problému projde i přes kloub (většinou bývá nejširším místem). Také prosím berte v úvahu, že některé modely jsou atypické (například více široké ve spodní části, jinak tvarované) a Vy proto budete potřebovat větší velikost.

Lze velikost prstenů upravovat?

Na tuto otázku není jednoznačná odpověď. Obecně prsteny upravovat (tedy zmenšovat a zvětšovat) lze. Záleží však na vzhledu modelu.

Pokud se jedná o jednoduchý „kroužek“, který je bez kamenů či má pouze malý počet kamenů v horní části, pak není úprava velikosti problém. Čím je však model tvarem složitější a více zdobnější osázenými kameny, tím je jeho úprava složitější či nemožná. Některé složitější modely tak lze upravovat pouze o 1 číslo nebo vůbec.

Pokud si nejste jisti, zda lze Váš prsten upravit, rádi Vám poradíme.

Jak správně pečovat o šperky?

Šperky nenoste při sportu, v prašném prostředí a v prostředí s agresivními výpary.

Přírodní kameny, např. korály, perly, mušle, slonovina zásadně nesmí přijít do styku s kyselinou, louhy nebo teplotou nad 80 stupňů Celsia. Šperky, ve kterých jsou kamínky a křišťály sazeny v kytu, nesmí přijít do styku s vodou.  Stříbrné šperky reagují na nejrůznější chemické prostředí svým zčernáním (oxidací). Nejedná se v tomto případě o vadu výrobku, nýbrž o zcela přirozenou vlastnost stříbra – proto šperky odkládejte při praní, mytí nádobí apod.

Se šperky je nutno zacházet opatrně, aby nedocházelo k deformacím – tyto třeba jen drobné deformace poté mají vážné dopady na strukturu celého šperku nebo na uchycení kamenů, které mohou vypadávat. Příležitostně šperky vyleštěte jemným hadříkem - pomůžete tak zachovat třpytivý vzhled.

Jak je to s ryzostmi, barvou zlata a rhodiem?

Jak je to s ryzostmi a barvou zlata?

V přírodě se v ryzí podobě vyskytuje pouze žluté zlato…Pro výrobu šperků se nejčastěji používají 14ti a 18ti karátové slitiny.14ti  karátová slitina obsahuje 58,5 %  ryzího zlata (značí se 585/1000) a 18ti karátová 75 % ryzího zlata (značí se 750/1000). Ryzostní číslo je vyraženo na každém šperku, nejedná se však o státní punc, což je častý omyl, ale pouze o ryzostní číslo. K dosažení požadovaného odstínu slitiny zlata se používají další kovy, jako např. měď, stříbro, zinek, nikl nebo palladium. Pro bílé zlato se nejvíce používají slitiny s obsahem stříbra, zinku a niklu nebo stříbra a palladia, které se vyznačují nejvyšší možnou bělostí a tvrdostí. Všechny tyto slitiny jsou registrovány puncovním úřadem České republiky.

 Co je rhodium a k čemu se používá?

Rhodium je drahý kov absolutně bílé barvy. Jelikož slitina bílého zlata není tak bílá, jak ho známe z klenotnických výloh, v posledních letech se používá galvanického pokovení zmíněným rhodiem. Provádíme maximální možnou tloušťku této vrstvy, aby vydržela, co nejdéle. Není to však na věky a šperky, zvláště prsteny, častým nošením mohou ztratit bílý lesk. Toto ale není katastrofa, Vaše oblíbené klenoty Vám rádi znovu pokovíme a Vy tak získáte skoro nový šperk.

Tento kov se rovněž používá k pokovení stříbra, protože stříbro časem oxiduje. Je to výborné řešení, jak zachovat své stříbrné poklady stále krásné i bez obtěžujícího černání.